Květnem začíná teplejší období roku, doba cestování a zvýšeného výskytu hmyzu v přírodě. Je dobré se připravit na případné problémy, které mohou postihnout naše zvířata.

 

Přehřátí organismu.

Na přehřátí organismu jsou citlivá prakticky všechna běžně chovaná zvířata, včetně ptáků. Pozor musíme dávat hlavně při jejich přepravě. Nenechávat zvířata samotná v autě - málokdo si uvědomí, jak vysokých hodnot dosahují teploty v uzavřeném vozidle na přímém slunci, ale i ve stínu. Sami bychom to těžko snášeli a co teprve pes nebo morče, kteří jsou na vysoké teploty oproti nám daleko citlivější. Pro krátké zastavení doporučuji speciální větrací mřížky do okénka. Během cesty podávat pravidelně vodu. Při procházkách nenutit zvířata k pobytu na přímém slunci, ke kterému může dojít i na výstavách nebo u psa uvázaného u domu. Jaké jsou příznaky přehřátí organismu: malátnost, nechutenství, zrychlené dýchání, zvracení, při těžkém průběhu bezvědomí, cévní kolaps s následným úmrtím. První pomoc: polévání celého těla studenou vodou, chladné pití, klid, umístit zvíře do stínu nebo dobře větrané místnosti. Pokud se stav nelepší, zavolat veterináře.

Obecně při cestách autem je vhodné nechat zvířata před jízdou vyvenčit. Zvířatům, kterým jízda způsobuje nevolnost nebo jsou nervózní je možné podat před jízdou některé léky jako např. Kinedryl, Sedalin po dohodě s veter. lékařem. Během jízdy dělat pravidelně po 2-3 hodinách přestávky, při kterých necháme zvířata proběhnout a napít. U zvířat, která při jízdě zvrací nebo vyjí je možné umístění tak, aby neviděla venku ubíhající předměty. Není také vhodné nechat psy vyklánět se za jízdy z okna. Následkem toho bývá často zánět očí či uší.

 

Štípnutí hmyzem.

Poštípání hmyzem - vosou, včelou... Příznaky: olizování, slinění, otok, zčervenání místa vpichu, při celkové reakci může nastat otok celého těla, dušení, šok. První pomoc : studený obklad, studené nápoje, vytažení jazyku a tím uvolnění dýchacích cest. Je dobré vědět adresu nejbližší veterinární pohotovosti, nejen pro tyto případy. Pokud není jistota, že zvíře běžně takové poštípání snáší, doporučuji co nejdříve kontrolu u veterináře. Majitel, který ví, že je jeho zvíře alergické, měl by nosit sebou léky jeho veterinářem doporučené a ihned je aplikovat. Zvířata mohou reagovat alergicky nejen na poštípání hmyzem, ale mnoho z nich má sennou rýmu, astma, alergii na léky, čistící prostředky apod. Při bodnutí hmyzem je možné zvířeti podat v rámci první pomoci humánní preparát Dithiaden tbl. (pokud je k dispozici, jedná se o lék na lékařský předpis). Dávkování je individuální dle hmotnosti zvířete a místa vpichu. Orientační dávkování : do 5kg hmotnosti 1/4 tbl., do 10kg 1/2 tbl. do 40kg 1 tbl. nad 40 kg 1 1/2 tbl. V případě vpichu do ústní dutiny je z preventivních důvodů dávku až zdvojnásobit. Toto doporučení se týká jen případů ohrožení zvířete a není možné je brát v úvahu paušálně a nelze očekávat vždy úspěch. V každém případě, je-li to možné, je nutná konzultace s lékařem.

 

Napadení klíšťaty.

Přibližně od března do října (v případě teplé zimy i téměř celoročně) se v přírodě setkáme s klíšťaty.

Klíšťata jsou nositeli mnoha závažných onemocnění.

Proto je vhodné psy i kočky chránit před napadením vnějšími parazity (především blechami a klíšťaty). Na našem trhu je celá řada účinných přípravků, v různých aplikačních formách: obojky, spreje, zásypy, pipety, apod. I přes tuto ochranu je důležité zvířata pravidelně kontrolovat, protože žádný přípravek neochrání zvíře stoprocentně. V případě nálezu klíštěte jej co nejdříve odstraňte.

Při odstraňování přisátého klíštěte je vhodné použít ochrannou rukavici a pinzetu na klíšťata. Klíště se pinzetou (v nouzi lze použít např. pinetku do vlasů) uchopí a opatrně vytahuje, přičemž se jím otáčí na libovolnou stranu. Ranka se vydezinfikuje např. jodovým perem. Při manipulaci je třeba zachovávat maximální opatrnost, aby zejména při prasknutí klíštěte nedošlo k infekci člověka.

Ranky po klíšťatech mohou zhnisat a způsobit zdravotní problémy, jako např. zvýšená teplota, únava, malátnost. Přetrvávají-li tyto příznaky, je třeba konzultace s veterinářem.

Související informace : borelioza .

 

Uštknutí.

Málo časté, ale možné je uštknutí zmijí obecnou. Po uštknutí je potřeba zvíře co nejdříve dopravit k veterináři. Pokud je rána na končetině a je to možné, zaškrťte končetinu nad místem uštknutí, tj. aby škrtidlo bylo mezi srdcem a ránou. Zaškrcení je třeba pravidelně kontrolovat a přibližně každých 30 min. krátce uvolnit.

 

Cizí těleso v uchu.

Nejčastěji se do ucha dostane osina z trav nebo hmyz. Příznaky jsou: náhlé třepání hlavou, případně drbání ucha zadní končetinou doprovázené kňučením, otírání ucha o okolí či majitele. Cizí těleso se jen zřídka vybaví z ucha samo, většinou je nutné nechat jej odstranit veterinářem. Pokud je třeba, veterinář vašeho psa zklidní a pod kontrolou otoskopu vyjme cizí těleso speciálním peánem.

 

 Zpět na hlavní stránku.

 

Poslední aktualizace 19.6.2013.